top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıAynur Karabulut

AZEZ'DE NELER OLUYOR?


Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriyeli mevkidaşı Faysal Mikdad'la 10 ay önce yaptığı görüşmeyi şu ifadelerle aktarmıştı.

"Bağlantısızlar Toplantısı'nda, Belgrad'da diğer bakanlarla sohbet ederken Suriye Dışişleri Bakanıyla da ayaküstü kısa bir sohbetim oldu. O toplantı marjında, Suriye'nin tek çıkar yolu siyasi uzlaşı. Teröristlerin temizlenmesi lazım. Kim olursa olsun, adı ne olursa olsun... Diğer taraftan muhalif Suriyelilerle rejim arasında bir barışın olması gerektiğini, Türkiye olarak böyle bir durumda buna destek olabileceğimizi de söyledik."

Çavuşoğlu bu açıklamayı, gazetecilerin, basında çıkan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad arasında bir telefon görüşmesi gerçekleştirileceğine ilişkin haberleri anımsatması üzerine ise;

"Moskova’nın uzun zamandır Ankara ile Şam arasında diyalog kurulması için çalıştığını ancak Türkiye’nin sadece istihbarat kurumları üzerinden temas kurmayı tercih ettiğini kaydetti.

İstihbarat kurumları arasındaki temaslar bir süre önce kesilmişti ancak şimdi yeniden kuruldu. Sonuçta bu istihbaratlar arasındaki görüşmede birçok önemli konular gündeme geliyor."

Şam’ın Ankara’nın "terör örgütü" olarak tanımladığı YPG’ye karşı mücadele etmesi durumunda destek verileceği mesajını da;

"Yanı başımızda olan bir ülkenin sınır bütünlüğü, toprak bütünlüğü ve barışı bizi olumlu anlamda doğrudan etkiliyor. Tersine gelişmeler bizi ne kadar etkiledi görüyoruz. Bölücü terör örgütlerine karşı verilecek mücadeleyi de biz her zaman destekleriz. Sonuçta bizim Suriye'nin topraklarında gözümüz yok"

sözleriyle aktarmıştı.

Bakan Çavuşoğlu, aynı açıklamasında Suriye rejimi ile muhalefet arasında uzlaşma çağrısını yinelerken,

"Muhalefetle Suriye'deki rejimi bizim bir şekilde anlaştırmamız lazım. Aksi takdirde kalıcı bir barış olmaz, bunu hep söylüyoruz"

ifadelerini kullanarak

"Ankara’nın "PKK’nın Suriye kolu" olarak gördüğü YPG’nin amacının Suriye’yi bölmek olduğunu" kaydetmiş ve "Suriye'nin bölünmesini engellemek için Suriye'de güçlü bir yönetimin olması lazım, topraklarının her köşesine hakim olabilecek bir irade ancak birlik ve beraberlikle olur hep bunu söylüyoruz. Kendileriyle (Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad'la) o zaman, özel bir görüşme değil, ayaküstü bir sohbet olmuştu. Onun dışında herhangi bir temas olmadı."

açıklamasını yaptıktan sonra Fırat Kalkanı Harekatı Bölgesinde bulunan başta Azez, El-bab, Cereblus, Afrin, Çobanbey olmak üzere birçok belde de Türkiye aleyhine protestolar düzenlendi. Protestolar esnasından sözlü protestoyu fırsata çeviren Rejim ve PYD-YPG yanlısı azınlık bir grup ise Türk Bayrağını yakarak kargaşaya ve olayların büyümesine sebep oldu.

Gelişen olaylar üzerine;

Azez Meclis Başkanı Sayın Muhammed Hamdan Yusuf Keno ile meclis binasında buluşarak Azez genel durumu, güncel protestoları,Türk Bayrağının yakılması olayını, Beşar Esad yönetimi ile barış süreci üzerine görüşleri ve nasıl bir çözüm beklediklerini değerlendirdik. Meclis Başkanı Sayın Muhammed Hamdan Yusuf Keno'ya misafirperverliği, samimiyeti, Yasir Muhammed'e rehberliği, tercümanlığı ve Ahmat Hanjyk'a Kamera&Montaj desteği için çok teşekkür ederim.


Röportaj / Aynur KARABULUT

Özel Dosya

Azez Meclisi

13 Ağustos 2022155 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Opmerkingen


bottom of page