top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıAynur Karabulut

DOĞU TÜRKİSTANLI MÜSLÜMAN BİR ÖĞRENCİYİM SUÇLU DEĞİLİM!..

Hac vazifesi için Suudi Arabistan’a gidip tutuklanan Hamdullah Veli Türkiye’ye iade edilsin!.. 21 yaşında ailesinden koparılan Sümeyye’nin sesini duyurmasına yardımcı olalım!..

Sümeyye Hamdullah

AİLESİNDEN BİR HABER ALMAK İÇİN BEKLİYOR!..

İstanbul Sebahattin Zaim üniversitesinde okuyorum. Türkiye’de ablamla yaşıyorum. Doğu Türkistan’da annem ve iki kardeşim var. Ben Türkiye’ye 2016 yılında geldim. Ablam benden önce gelmişti. Babam ablamı ziyarete geldikten sonra dönemedi bende babamdan sonra geldim. 2015 yılında Mısır’a gidecektim pasaportum olmasına rağmen havalimanında Çin yetkililer tarafından pasaportum yırtıldığı için gidemedim. Tekrar pasaport çıkartıp 2016 Eylül ayında Türkiye’ye geldim. Arapça İslami İlimler bölümünü okuyorum.

3 dayım toplama kampında. Bir dayım müebbet hapis cezası aldı. Diğer iki dayım kaç yıl ceza aldı bilmiyorum. 2018 yılında kampta işkence altında 25 yaşında ki kuzenim şehit oldu. Sağ salim alınan genç kuzenim öldürülerek cenazesi verildi. 2017 Marttan beri dayılarımdan hiçbir haber alamıyoruz.

Annemle en son 2017 yılında görüştüm. Köyde iki kardeşimle birlikte baskı altında yaşıyor. Ablam ve ben burada. Dayımlar hapiste. Babam 2016 yılından beri Türkiye’de yaşıyordu. 2020 yılında Umre için Suudi Arabistan’a gitmişti. Covid nedeniyle sınırlar kapandığı için Türkiye’ye dönemedi. Babamın uzun dönem ikameti olduğu için Suudi Arabistan vizesi ile yasal yollarla gitmişti. Kasım 2020 de Suudi Arabistan tarafından tutuklandı. Şu ana kadar hiçbir şekilde iletişim kuramadık.

Hiçbir suçu yokken mahkeme kararı olmadan tutukladılar. Ben ablamla burada kaldık. Babam Suudi Arabistan’da tutuklu. Annem ve kardeşlerim Doğu Türkistan da baskı altında. Babamın 3 Ocak 2022 sorguya alındığı arkadaş aracılığı ile aldığımız habere göre babam Çin’e iade edilecek diye bilgi edindik. Umre için gitti ve orada tutuklandı. Doğu Türkistanlı olduğu için uzun ikametle yaşadığı ve buradan gittiği halde Türkiye’ye değil de Çin’e iade edecek. Biliyorum babam Çin’e iade edilirse öldürülecek. Onların acıması yok.

Müslümanların çoğunlukta olduğu koskoca bir dünyada yapayalnız kalmak, sahiplenilmemek, ailenin paramparça olması karşısında çaresiz bırakılmak sana ne hissettirdi?

Annem, kardeşlerim, ailem, akrabalarımdan haber alamıyorum. Babam başka ülkede tutuklu ve Çin’e iade edilecek akıbeti ne oldu bilgimiz yok, haber alamıyorum. Müslümanların sessizliği kalbimi acıtıyor. Doğu Türkistanlı Müslüman olmanın suç olduğunu bilmiyordum. Ben 21 yaşında ablam 26 yaşında ne yapacağız bilmiyorum, paramparça olduk, aile bireylerimizden haber alamıyoruz. Her birimiz bir yerde birbirimizden habersiz ne yapacağız.

Son olarak eklemek istediğin bir şey var mı?

Babamın Türkiye’ye gelmesi için tüm insan hakları kuruluşlarını, STK’ları, üst düzey kurumları yardımcı olmaya davet ediyorum. Babam Çin’e iade edilirse öldürülür. Lütfen babamı kurtarın. Babamın adı Hamdullah Veli.

Ben Müslümanım. Doğu Türkistanlıyım. Öğrenciyim. Suçlu değilim. Ailem parçalanacak hiçbir şey yapmadı. Kendimi Müslüman ülkede kimsesiz hissetmeme sebep olanları Allaha havale ediyorum. Desteğinizden dolayı Allah razı olsun.


RÖPORTAJ / AYNUR KARABULUT

OCAK 2022

27 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page